4 grudnia to Dzień Górnika i wspomnienie św. Barbary – patronki górników. Podtrzymując zwyczaje i tradycje górnicze w Bytomiu oraz w Piekarach Śląskich mieszkańcy, górnicy oraz ich rodziny, mogli wysłuchać muzycznych pobudek. W Bytomiu ten wyjątkowy dzień uczciła Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka dając poranne koncerty. Muzycy Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” pod batutą kapelmistrza Dariusza Kasperka obudzili mieszkańców Miechowic i Śródmieścia. W Piekarach Śląskich pieśni górnicze, przypominające o obchodzonej 4 grudnia w całej Polsce Barbórce, mieszkańcy Piekar Śląskich mieli możliwość posłuchać w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej Piekary – Julian oraz Górniczej Orkiestry Dętej Andaluzja. Kapelmistrzowie: Antoni Majchrzyk oraz Olek Pawełczyk dali popis swych umiejętności w centrum Piekar Śląskich, placu przy Bazylice NMP, w rejonie dworca na Osiedlu Wieczorka, w Kamieniu oraz Dąbrówce Wielkiej.
W Spółce WĘGLOKOKS KRAJ, obchody Barbórki 2021, ze względów epidemicznych, wzorem roku poprzedniego, miały skromniejszy charakter, a rozpoczęły się już 26 listopada od złożenia kwiatów i udziału przedstawicieli WĘGLOKOKS KRAJ Sp. z o.o. w nabożeństwie pod pomnikiem KWK „Rozbark” na cmentarzu przy ul. Staffa w Bytomiu.
W dniach 29.11.-30.11.2021 w Cechowni Ruchu Bobrek zostały nadane odznaczenia państwowe, resortowe oraz związkowe za lata: 2020-2021.
Obchody Barbórkowe stały się również doskonałą okazją aby Zarząd Spółki złożył na ręce ratowników górniczych podziękowania za pomoc chorym w Szpitalu Tymczasowym w Katowicach.
Przedstawiciele delegacji WĘGLOKOKS KRAJ złożyli kwiaty pod ołtarzem św. Barbary w Cechowni Ruchu Piekary oraz Ruchu Bobrek jak również w kapliczce św. Barbary na poziomie 726 na Bobrku oraz pod pomnikiem pamięci pracowników kopalni „Andaluzja” w Kamieniu przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.
Dziękczynne modlitwy stanowiły kolejny ważny akcent obchodów barbórkowych. O godzinie 8.00 modlono się w piekarskiej Bazylice NMP i św. Bartłomieja polecając opiece św. Barbary pracowników WĘGLOKOKS KRAJ Sp. z o.o. i ich rodziny. We Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz Mirosław Godziek, uczestniczyli przedstawiciele Zarządu WĘGLOKOKS KRAJ Sp. z o.o. Na Eucharystii nie zabrakło też kierownictwa KWK „Bobrek-Piekary”, przedstawiciela parlamentu – Pana Jerzego Polaczka, władz samorządowych na czele z Panią Prezydent Miasta Piekary Śląskie – Sławą Umińską-Duraj, przedstawicieli organizacji związkowych funkcjonujących przy WĘGLOKOKS KRAJ oraz pocztów sztandarowych. O oprawę muzyczną Mszy Świętej, zadbała Górnicza Orkiestra Dęta Piekary – Julian.
Uroczysta Msza Święta została również tradycyjnie odprawiona w Bytomiu Bobrku w kościele pw. św. Rodziny. Podczas tej Eucharystii modlono się za wszystkich górników, pracowników firmy WĘGLOKOKS KRAJ. Zebrani na Mszy Świętej członkowie Zarządu WĘGLOKOKS KRAJ w osobach Prezesa Zarządu – Grzegorza Wacławka, Wiceprezes ds. Handlowych – Anny Malcherczyk-Kulik, Wiceprezesa ds. Technicznych – Krzysztofa Jamki, przedstawiciele kierownictwa KWK „Bobrek-Piekary” z Dyrektorem Kopalni – Łukaszem Łaskawcem na czele, delegacje strony społecznej, a przede wszystkim pracownicy spółki wraz z rodzinami, zanosili swe podziękowania za opiekę i wstawiennictwo świętej Barbary, kolejny przepracowany rok, prosząc o dalszą pomoc i błogosławieństwo w tych niepewnych czasach dla całej braci górniczej. Wspólnym modlitwom przewodniczył bp Jan Kopiec, który wygłosił homilię. Przypomniał, że św. Barbara swą postawą wywierała wpływ na styl życia mieszkańców Śląska. Stała się patronką ciężkiej pracy górnika - wymagającej wielkich sił fizycznych i umiejętności kształtowania swojego zachowania. Etos pracy górniczej – jak podkreślił bp Jan Kopiec, to przede wszystkim uczenie się wspólnotowego życia i wzięcia odpowiedzialności za siebie i za innych. Na zakończenie bp złożył życzenia całej Braci Górniczej, aby była dumna z obranej drogi życia, aby nadal budowała to co najcenniejsze – zgodę między sobą, aby spoglądała w przyszłość zodpowiedzialnością za siebie i swoje rodziny, bo to są najcenniejsze fundamenty, na których rozwija się ludzkość. Razem z biskupem mszę św. koncelebrował proboszcz parafii św. Rodziny ksiądz Dariusz Pietraś, kapelan Solidarności. W Mszy Świętej uczestniczyli między innymi Wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego – Piotr Pyzik, Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” – Jarosław Grzesik, Prezes Zarządu Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” S.A. – Krzysztof Mieszczak, Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiki i Finansów Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. – Radosław Wojtas oraz władze samorządowe miasta Bytom. Uroczysty charakter eucharystii nadała Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka oraz liczne delegacje pocztów sztandarowych.
Po zakończonej Mszy Św. delegacja WĘGLOKOKS KRAJ Sp. z o.o. złożyła kwiaty na cmentarzu przy Parafii Dobrego Pasterza w Bytomiu-Karbiu.
Tradycyjna Akademia Barbórkowa nie odbyła się z uwagi na duże zagrożenie epidemiczne.
Zdjęcia z Mszy Barbórkowej - Fot. Marek Locher