Spółka WĘGLOKOKS S.A. jest partnerem międzynarodowego projektu realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Badawczego. Projekt o akronimie GreenJobs stawia sobie za cel wypracowanie i docelowo wdrożenie modelu funkcjonowania kopalń po zakończeniu wydobycia. W ramach omawianego przedsięwzięcia uczestnicy spotykają się cyklicznie w krajach zaangażowanych w działania.
W dniach 16-17 maja 2024 roku gospodarzem spotkania była Polska. Sympozjum odbyło się w Katowicach w siedzibie GIG - PIB.
W pierwszym dniu tematem przewodnim spotkania technicznego było omówienie postępu prac przy opracowaniu nowych modeli biznesowych dla likwidowanych podziemnych kopalń węgla kamiennego. W zorganizowanym panelu dyskusyjnym na temat dobrych praktyk w przekształcaniu terenów pogórniczych, udział wzięli zaproszeni goście z Tauron Inwestycje i z Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.
W drugim dniu spotkania uczestnicy odbyli wizytę w kopalni Bobrek gdzie nastąpił zjazd szybem Bolesław na poziom 726 m. Następnie grupa udała się na teren niecki poeksploatacyjnej 3A, gdzie prowadzona jest rekultywacja terenu w oparciu o kruszywo produkowane w procesie technologicznym, prowadzonym przy wzbogacaniu węgli grubych i średnich na zakładzie przeróbki mechanicznej węgla.
KWK Bobrek wspólnie z kopalnią Aller-Barredo-Figaredo w Hiszpani oraz kopalnią Premogovnik Velenje w Słowenii testować będzie rozwiązania projektu GreenJOBS.
W przypadku kopalni Bobrek analizowane są możliwości produkcji zielonej energii w oparciu o infrastrukturę i tereny, które posiada WĘGLOKOKS KRAJ S.A. W zależności od uwarunkowań geologicznych, topografii terenu jak i zapotrzebowania na energię w sąsiedztwie kopalni, rozważa się technologię produkcji energii geotermalnej, fotowoltaicznej, wiatrowej jak również produkcję zielonego wodoru. W odniesieniu do WEGLOKOKS KRAJ S.A. planuje się działania zmierzające do recyklingu odpadów elektronicznych oraz produkcję paliwa alternatywnego z niezagospodarowanych odpadów komunalnych.
Wszystkie projektowane działania pozwolą na wygenerowanie nowych zielonych miejsc pracy dla pracowników, którzy po przekwalifikowaniu się będą mogli kontynuować pracę w Bytomiu, już w nowych realiach produkcyjnych.
Projekt realizowany jest ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ze strony WĘGLOKOKS KRAJ S.A. przewodniczącym projektu jest Dyrektor Techniczny ds. Powierzchni i Majątku Pan Adam Kurpas. Instytut Naukowy GIG – PIB reprezentuje Pani prof. dr hab. inż. Alicja Krzemień, natomiast koordynatorem całości projektu jest Uniwersytet Oviedo na czele którego stoi Pan Pedro Riesgo Fernandez.