Skromne z uwagi na pandemię, uroczystości Barbórkowe w Spółce WĘGLOKOKS KRAJ zainicjowane zostały zjazdem zarządu, kierownictwa oraz przedstawicieli Strony Społecznej do nowo powstałej Kapliczki Świętej Barbary, zbudowanej na poziomie 726 Ruchu Bobrek. Tam przeniesiona została Figura Świętej Barbary, która do czasu zakończenia wydobycia na Ruchu Piekary, strzegła pracowników w piekarskim zakładzie górniczym na poziomie 438 metrów.
Odsłonięcia Kapliczki dokonał Prezes Zarządu Pan Grzegorz Wacławek. Wrota symbolicznie zostały otwarte przez Księdza dziekana Dariusza Pietrasia – Proboszcza Parafii Świętej Rodziny w Bytomiu – Bobrku, kapelana „Solidarności”, który poprowadził krótkie nabożeństwo.
W modlitwie uczestniczył również szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” – Pan Jarosław Grzesik. Przewodniczący odczytał w imieniu wszystkich górników wezwania do Świętej Barbary.
Po złożeniu kwiatów pod ołtarzem Świętej Barbary zgromadzeni mieli możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć. Wszystko przy zachowaniu ostrego reżimu sanitarnego.
Warto wspomnieć, że w tym dniu zapisana została kolejna karta historii związanej z Figurą Świętej Barbary. Od teraz tradycja zjazdu do patronki wszystkich górników – Świętej Barbary, będzie kontynuowana na Bobrku – to tutaj pracownicy będą zanosić swoje prośby i podziękowania za opiekę i bezpieczne powroty do domu.
Kiedy to 31 stycznia br. na Ruchu Piekary wydobyta została ostania tona węgla – wydarzenie zakończyło 65-letnią historię piekarskiej kopalni. 17 lipca o godz. 10:00 nastąpiło wyniesienie Figury Świętej Barbary na powierzchnię ziemi, która przez lata zdobiła podziemny ołtarz w Piekarach Śląskich.
Historia kopalnianej Figury Świętej Barbary sięga roku 1990, kiedy to Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność” Andaluzja przy Kompanii Węglowej zakupił rzeźbę w Pracowni Rzeźbiarskiej Schaefera w Piekarach Śląskich. 2 grudnia 1990 r. figura została poświęcona przez Arcybiskupa Damiana Zimonia Metropolitę Katowickiego na poziomie 415 KWK „Andaluzja”. Przez 16 lat górnicy zanosili tam swoje prośby.
W związku z połączeniem KWK „Andaluzja” z KWK „Julian” i rozpoczęciem wydobycia węgla w filarze ochronnym w listopadzie 2007 r. figura została wydobyta na powierzchnię i po konserwacji została tymczasowo umieszczona na ołtarzu św. Barbary w cechowni KWK „Andaluzja”.
Początkowo były plany wybudowania nowej kapliczki w rejonie szybu „Dołki”. Ostatecznie postanowiono, że nowa kaplica zostanie wykonana w ZG „Piekary” na poziomie 438 m., tam została umieszczona figura Świętej Barbary.
Uroczystości poświęcenia nowej kaplicy w dniu 26 kwietnia 2008 r. dokonał ks. Władysław Nieszporek, proboszcz Bazyliki Matki Boskiej Piekarskiej. W wydarzeniu wziął udział ówczesny Dyrektor Zakładu Górniczego „Piekary” Dariusz Rębielak oraz Przewodniczący NZZ „Solidarność” Andaluzja przy Kompanii Węglowej S.A. – Pan Andrzej Lukaszczyk .
Kult Świętej Barbary to nie tylko tradycja dla braci górniczej to przede wszystkim potrzeba serc górników.